UNDER construction: The agenda below is not the final one
This event is supported by INRIA, UIUC, NCSA, ANL
Main Topics |
Schedule |
Speaker |
Affiliation |
Type of presentation |
Title (tentative) |
Download |
|
|
|
|
|
|
|
Dinner Before the Workshop |
7:30 PM |
Registered people only |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 1 |
Wednesday June 12th |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TITLES ARE TEMPORARY (except if in bold font) |
|
Registration |
08:00 |
|
|
|
|
|
Welcome and Introduction |
08:30 |
Marc Snir + Franck Cappello |
INRIA&UIUC&ANL |
Background |
Welcome, Workshop objectives and organization |
|
|
08:45 |
Thom Dunning |
UIUC |
Background |
NCSA updates and vision of the collaboration |
|
|
09:00 |
Marc Snir |
ANL |
Background |
ANL updates vision of the collaboration |
|
|
09:15 |
Frederic Desprez |
Inria |
Background |
INRIA updates and vision of the collaboration |
|
Big systems |
9:30 |
Bill Kramer |
UIUC |
Background |
Update on BlueWaters |
|
|
10:00 |
Break |
|
|
|
|
|
10:30 |
Mitsuhisa Sato |
U. Tsukuba & AICS |
Background |
AICS and the K computer |
|
|
11:00 |
Paul Gibbon |
Juelich |
Background |
TBA |
|
Resilience&fault tolerance |
11:30 |
Marc Snir |
ANL&UIUC |
Report |
ICIS report on Resilience |
|
|
12:00 |
Lunch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resilience&fault tolerance (cont.) |
13:30 |
Vincent Baudoui |
Total & ANL |
Joint-Results |
TBA |
|
|
14:00 |
Bogdan Nicolae |
IBM |
Joint Result |
ACM HPDC 2013 paper |
|
Numerical Algorithms |
14:30 |
Bill Gropp |
UIUC |
Background |
TBA |
|
|
15:00 |
Paul Hoveland |
ANL |
Background |
TBA |
|
|
15:30 |
Break |
|
|
|
|
|
16:00 |
Frederic Hetch |
INRIA&P6 |
Background |
TBA |
|
|
16:30 |
Luke Olson |
UIUC |
Background |
TBA |
|
Programming Models |
17:00 |
Rajeev Thakur |
ANL |
Background |
TBA |
|
|
17:30 |
Andra |
INRIA |
Joint-Results |
TBA |
|
|
18:00 |
Adjourn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19:00 |
Dinner |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 2 |
Thursday June 13th |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Programming Models (cont.) |
08:30 |
Jean-François Mehaut |
INRIA |
Joint Result |
TBA |
|
Big Data, I/O, Visualization |
09:00 |
Rob Pennington |
UIUC |
Background |
TBA |
|
|
09:30 |
François Pellegrini |
INRIA |
Results |
TBA |
|
|
10:00 |
Dries Kimpe |
ANL |
Results |
TBA |
|
|
10:30 |
Break |
|
|
|
|
|
11:00 |
Gilles Fedak |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
11:30 |
Matthieu Dorrier |
INRIA |
Joint Result |
TBA |
|
|
12:00 |
Ian Foster |
ANL |
Background |
TBA |
|
|
12:30 |
Lunch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mini Workshop1 |
|
|
|
|
|
|
Resilience |
14:00 |
Ana Gainaru |
UIUC |
Results |
Failure prediction on Blue Waters |
|
|
14:30 |
Xiang Ni |
UIUC |
Results |
TBA |
|
|
15:00 |
Tatiana |
INRIA & ANL |
Result |
TBA |
|
|
15:30 |
Mohamed Slim Bouguerra |
INRIA & ANL |
Result |
TBA |
|
|
16:00 |
Break |
|
|
|
|
|
16:30 |
Amina Guermouche |
INRIA & ANL |
Result |
TBA |
|
|
17:00 |
Thomas Ropars |
EPFL |
Result |
TBA |
|
|
17h30 |
Di Sheng |
UVSQ |
Result |
TBA |
|
|
18:00 |
Adjourn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mini Workshop2 |
|
|
|
|
|
|
Numerical Algorithms and Libraries |
14:00 |
Laura Grigori |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
14:30 |
Jean Utke |
ANL |
Result |
TBA |
|
|
15:00 |
Frederic Nataf |
INRIA/P6 |
Result |
TBA |
|
|
15:30 |
Jed Brown |
ANL |
Result |
TBA |
|
|
16:00 |
Break |
|
|
|
|
|
16:30 |
Marc Baboulin |
INRIA/P11 |
Result |
TBA |
|
|
17:00 |
Stefan Wild |
ANL |
Result |
TBA |
|
|
17:30 |
Laurent Hascoet |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
18:00 |
Adjourn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19:00 |
Banquet |
|
|
Lyon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 3 |
Friday June 14th |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mini Workshop1 (cont.) |
|
|
|
|
|
|
Resilience |
08:30 |
Mehdi Diouri |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
09:00 |
Guillaume Aupy |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
09:30 |
Discussion |
|
|
|
|
|
10:00 |
Break |
|
|
|
|
Mini Workshop3 |
10:30 |
Guillaume Mercier |
INRIA |
Result |
TBA |
|
Programming and Scheduling |
11:00 |
Vincent Lanore |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
11:30 |
Anne Benoit |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
12:00 |
François Tessier |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
12:30 |
Discussions |
|
|
|
|
|
13:00 |
Closing and Lunch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mini Workshop2 (cont.) |
|
|
|
|
|
|
Numerical Algorithms and Libraries |
08:30 |
Tim Tautges |
ANL |
Result |
TBA |
|
|
09:00 |
Luc Giraud |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
09:30 |
Discussions |
|
|
|
|
|
10:00 |
Break |
|
|
|
|
Mini Workshop4 |
10:30 |
Kate Keahey |
ANL |
Result |
TBA |
|
Clouds |
11:00 |
Christian Perez |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
11:30 |
Gabriel Antoniu |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
12:00 |
Eddy Caron |
INRIA |
Result |
TBA |
|
|
12:30 |
Discussions |
|
|
|
|
|
12:30 |
Closing and Lunch |
|
|
|
|