Main Topics |
Schedule |
Speakers |
Types of presentation |
Titles |
|
|
|
|
|
Workshop Day 1 (Auditorium) |
Monday Nov. 22cd |
|
|
|
Welcome and Introduction |
08:30 |
Franck Cappello and Thom dunning |
Backgroung |
Workshop details |
Post PetaScale and Exascale Systems |
08:45 |
Mitsuhisa Sato, U. Tsukuba, Japan |
Trends in HPC |
Next Gen and Exascale initiative in Japan |
|
09:15 |
Marc Snir, UIUC, USA |
Trends in HPC |
Exascale Challenges |
|
09:45 |
Wen Mei Wu, UIUC, USA |
Trends in HPC |
Exascale and Accelerators |
|
10:15 |
Arun Rodrigues, Sandia, USA |
Trends in HPC |
X-Caliber (DARPA UHPC) |
|
10:45 |
Break |
|
|
Post Petascale Applications and System Software |
11:15 |
Pete Beckman, ANL, USA |
Trends in HPC |
Exascale Sofware Center |
|
11:45 |
Michael Norman, SDSC, USA |
Trends in HPC |
|
|
12:15 |
Eric Bohm, UIUC, USA |
Trends in HPC |
NAMD |
|
12:30 |
Lunch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BLUE WATERS |
14:00 |
Bill Kramer, NCSA, USA |
Overview |
Update on Blue Waters |
Collaborations on System Software |
14:30 |
Ana Gainaru, NCSA, USA |
Early Results |
|
|
15:00 |
Thomas Ropars, INRIA, France |
Results |
|
|
15:30 |
Esteban Menese, UIUC, USA |
Results/International collaboration with China |
|
|
16:00 |
Break |
|
|
Collaborations on System Software |
16:30 |
Leonardo Bautista, Titech, Japan |
Results/International collaboration with Japan |
|
|
17:00 |
Gabriel Antoniu, INRIA/IRISA, France |
Results |
|
|
17:30 |
Mathias Jacquelin, INRIA/ENS Lyon |
Results |
|
|
18:00 |
Olivier Richard, INRIA/U. Grenoble, France |
Early Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 2 (Auditorium) |
Tuesday Nov. 23rd |
|
|
|
|
|
|
|
|
Collaborations on System Software |
08:30 |
Torsten Hoefler, NCSA, USA |
Potential collaboration |
|
|
09:00 |
Frederic Viven, INRIA/ENS Lyon, France |
Potential collaboration |
|
Collaborations on Programming models |
09:30 |
Jean François Méhaut, INRIA/U. Grenoble, France |
Early Results |
|
|
10:00 |
Emmanuel Jeannot, INRIA/U. Bordeaux, France |
Early Results |
|
|
10:30 |
Break |
|
|
|
11:00 |
Raymon Namyst, INRIA/U. Bordeaux, France |
Early Results |
|
|
11:30 |
Brian Amedo, INRIA/U. Nice, France |
Potential collaboration |
|
|
12:00 |
Christian Perez, INRIA/ENS Lyon, France |
Early Results |
|
|
12:30 |
Lunch |
|
|
Collaborations on Numerical Algorithms and Libraries |
14:00 |
Bill Gropp, UIUC, USA |
Early Results |
|
|
14:30 |
Simplice Donfac, INRIA/U. Paris Sud, France |
Early Results |
|
|
15:00 |
Desiré Nuentsa, INRIA/IRISA, France |
Early Results |
|
|
15:30 |
Sebastien Fourestier, INRIA/U. Bordeaux, France |
Early Results |
|
|
16:00 |
Break |
|
|
|
16:30 |
Marc Baboulin, INRIA, U. Paris Sud, France |
Early Results |
|
|
17:00 |
Daisuke Takahashi, U. Tsukuba, Japan |
Results/International collaboration with Japan |
|
|
17:30 |
Alex Yee, UIUC, USA |
Early Results |
|
|
17:50 |
Jeongnim Kim, NCSA, USA |
Early Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 3 (Auditorium) |
Wednesday Nov 24th |
|
|
|
|
|
|
|
|
Break out sessions introduction |
8:30 |
Cappello, Snir |
Overview |
Objectives of Break-out, expected results |
Topics |
|
Participants |
Other participants |
|
Break out session 1 |
9:00-10:30 |
|
|
|
Routing, topology mapping, scheduling, perf. modeling |
|
Snir, Hoefler, Vivien, Jeannot, Kale |
|
Room |
3D-FFT |
|
Cappello, Takahashi, Yee, Jeongnim |
|
Room |
Libraries |
|
Gropp, Baboulin, Désiré, Simplice, Sébastien, Fourestier |
|
Room |
|
|
|
|
|
|
10:15 |
Break |
|
|
Break out session 2 |
10:30-12:00 |
|
|
|
System software |
|
Kramer, Snir, Cappello, Gainaru, Jaquelin, Ropars, Menese, Beautista, Antoniu, Richard |
|
Room |
Programing models |
|
Kale, Méhaut, Namyst, Wu, Amedo, Perez |
|
Room |
Break out session report |
12:00 |
Speakers: Snir, Cappello, Gropp, Kramer, Kale |
|
Auditorium |
Closing |
12:30 |
Cappello, Snir |
|
Auditorium |
|
13:00 |
Lunch |
|
|