Child pages
  • joint-lab+workshop+Jun.+12-14+2013

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: Migrated to Confluence 4.0

UNDER construction: The agenda below is not the final one

This event is supported by INRIA, UIUC, NCSA, ANL

Main Topics

Schedule

            Speaker

Affiliation

Type of presentation

Title (tentative)

Download

 

 

 

 

 

 

 

Dinner Before the Workshop

7:30 PM

Registered people only

 

 

Valpré hotel

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 1

Wednesday June 12th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TITLES ARE TEMPORARY (except if in bold font)

 

Registration

08:00

 

 

 

 

 

Welcome and Introduction

08:30

Marc Snir + Franck Cappello

INRIA&UIUC&ANL

Background

Welcome, Workshop objectives and organization


 

08:45

Thom Dunning

UIUC

Background

NCSA updates and vision of the collaboration

 

 

09:00

Marc Snir

ANL

Background

ANL updates vision of the collaboration

 

 

09:15

Frederic Desprez

Inria

Background

INRIA updates and vision of the collaboration

 

Big systems
Chair: Christian Perez

9:30

Bill Kramer

UIUC

Background

Update on BlueWaters

 


10:00

Break


 


 

 

10:30

Mitsuhisa Sato

U. Tsukuba & AICS

Background

AICS and the K computer

 

 

11:00

Paul Gibbon

Juelich

Background

TBA

 

Resilience&fault tolerance
Chair: Franck Cappello

11:30

Marc Snir

ANL&UIUC

Report

ICIS report on Resilience

 

 

12:00

Lunch

 

 

 

 


 


 

 

 

 

Resilience&fault tolerance (cont.)

13:30

Vincent Baudoui 

Total & ANL

Joint-Results

TBA


 

14:00

Bogdan Nicolae

IBM

Joint Result

ACM HPDC 2013 paper


Numerical Algorithms
Chair: Laura Grigori

14:30

Bill Gropp

UIUC

Background

TBA


 

15:00

Paul Hoveland

ANL

Background

TBA

 

 

15:30

Break

 

 

 

 


16:00

Frederic Hetch

INRIA&P6

Background

TBA


 

16:30

Luke Olson

UIUC 

Background

TBA


Programming Models
Chair: Frederic Desprez

17:00

Rajeev Thakur

ANL 

Background

TBA

 

 

17:30

Andra

INRIA

Joint-Results

TBA

 

 

18:00

Adjourn

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

19:00

Dinner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 2

Thursday June 13th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Programming Models (cont.)
Chair: Frederic Desprez

08:30

Jean-François Mehaut 

INRIA

Joint Result

TBA

 

Big Data, I/O, Visualization
Chair: Gabriel Antoniu

09:00

Rob Pennington

UIUC

Background

TBA



09:30

François Pellegrini

INRIA

Results 

TBA


 

10:00

Dries Kimpe

ANL

Results

TBA

 

 

10:30

Break

 

 

 

 


11:00

Gilles Fedak

INRIA

Result

TBA


 

11:30

Matthieu Dorrier

INRIA

Joint Result

TBA

 

 

12:00

Ian Foster

ANL

Background

TBA


 

12:30

Lunch

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Mini Workshop1

 

 

 

 

 

 

Resilience
Chair: Marc Snir 

14:00

Ana Gainaru

UIUC

Results

Failure prediction on Blue Waters


 

14:30

Xiang Ni

UIUC 

Results

TBA


 

15:00

Tatiana

INRIA & ANL

Result

TBA


 

15:30

Mohamed Slim Bouguerra

INRIA & ANL

Result

TBA

 

 

16:00

Break

 

 

 

 

 

16:30

Amina Guermouche

INRIA & ANL

Result 

TBA

 


17:00

Thomas Ropars

EPFL

Result

TBA


 

17h30

Di Sheng

UVSQ 

Result

TBA


 

18:00

Adjourn

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Mini Workshop2

 

 

 

 

 

 

Numerical Algorithms and Libraries
Chair:  Bill Gropp 

14:00

Laura Grigori 

INRIA

Result

TBA


 

14:30

Jean Utke

ANL 

Result

TBA


 

15:00

Frederic Nataf

INRIA/P6

Result

TBA


 

15:30

Jed Brown

ANL

Result

TBA

 

 

16:00

Break

 


 



16:30

Marc Baboulin

INRIA/P11

Result

TBA

 

 

17:00

Stefan Wild

ANL

Result

TBA

 

 

17:30

Laurent Hascoet

INRIA

Result

TBA

 

 

18:00

Adjourn

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

19:00

Banquet

 

 

Lyon

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 3

Friday June 14th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini Workshop1 (cont.)

 

 

 

 

 

 

Resilience
Chair:  Franck Cappello.

08:30

Mehdi Diouri

INRIA

Result

TBA 


 

09:00

Guillaume Aupy

INRIA

Result

TBA

 

 

09:30

Discussion

 

 

 

 

 

10:00

Break



 

 

Mini Workshop3 

10:30

Guillaume Mercier

INRIA

Result

TBA

 

Programming and Scheduling 
Chair:  Rajeev Thakur

11:00

Vincent Lanore

INRIA

Result

TBA

 

 

11:30

Anne Benoit

INRIA

Result

TBA

 

 

12:00

François Tessier

INRIA

Result

TBA

 

 

12:30

Discussions



 

 

 

13:00

Closing and Lunch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini Workshop2 (cont.)

 

 

 

 

 

 

Numerical Algorithms and Libraries 
Chair:  Paul Hovland

08:30

Tim Tautges

ANL

Result

TBA


 

09:00

Luc Giraud

INRIA 

Result

TBA

 

 

09:30

Discussions

 

 

 

 

 

10:00

Break


 

 

 

Mini Workshop4 

10:30

Kate Keahey

ANL 

Result

TBA

 

Clouds 
Chair:  Frederic Desprez

11:00

Christian Perez

INRIA

Result

TBA

 

 

11:30

Gabriel Antoniu

INRIA

Result

TBA

 

 

12:00

Eddy Caron

INRIA

Result

TBA

 

 

12:30

Discussions

 

 

 

 

 

12:30

Closing and Lunch

 

 

 

 

Abstracts