Child pages
  • Joint-lab workshop Nov. 21-23 2011

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Main Topics

Schedule

             Speaker

Affiliation

Type of presentation

Title (tentative)

Download

 

Sunday Nov. 20th

Dinner at Larissa, Victoria and Bill Kramers' house

 

 

Buses will depart from the Hampton Inn hotel at 5:45PM
Address: 1103 Country Lane in Champaign.

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 1

Monday Nov. 21th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ALL TITLES ARE TEMPORARY 

 

Registration

08:00

 

 

 

 

 

Welcome and Introduction

08:30

Marc Snir + Franck Cappello

INRIA&UIUC

Background

Welcome, Workshop objectives and organizationOpening-6th-Workhsop.ppt

 

 

08:40

Melanie Loots
Associate Vice Chancellor for Research
at UIUC

UIUC

Background

Greetings from UIUC

 

 

 

Robert Jeansoulin
Attaché for science & technology (IT), Embassy of France, Washington

French Ambassy

Background

Greetings from French Ambassy

 

 

 

Claude Kirchner
Executive Officer for Research and Technology Transfer for Innovation at INRIA

INRIA

Background

Greetings from INRIA

 

 

 

Danny Powell
NCSA Executive Director

NCSA

Background

Welcome at NCSA

 

Sustained Petascale
Chair: Marc Snir

09:00

Bill Kramer

NCSA

Background

Blue Waters Redone: Un super système pour résoudre de super défis

^BlueWatersOverview_Nov11_INRIA_Workshop_a_submitted.pdf

 

09:30

Bill Gropp

UIUC

Background

Application Challenges for Sustained Petascale

^cs-challenges-Gropp.pptx

 

10:00

Break

 

 

 

 

From Petascale to Exascale
Chair: Franck Cappello

10:30

Marc Snir

ANL & UIUC

Background

About Argonne MCS, About Exascale

^snir JLPC 11-11.zip

 

11:00

Wen-Mei Hwu

UIUC

Background

GPUs in Blue Waters and Beyond

 

 

11:30

Rajeev Thakur

ANL

Background

Challenges in Scaling MPI to Exascale

^Rajeev(1).pdf

 

12:00

Lunch

 

 

 

 

 

13:30

Robert Ross

ANL

Background

Storage Architectures and Abstractions for Exascale Systems

^ross_uiuc-inria-11-2011.pdf

 

14:00

Paul Hovland

ANL

Background

An Overview of Applied Math Activities at Argonne.

^Hovland_UIUC_INRIA_Nov2011.pdf

 

14:30

George Bosilca

UTK/ICL

Background

Enabling Software Fault Tolerance in MPI

^bosilca.pdf

 

15:00

Break

 

 

 

 

System software
Chair: Yves Robert

15:30

Franck Cappello

INRIA&UIUC

Joint Results

Introduction of the activities in System

^Syst-software-activity.pptx

 

15:45

Ana Gainaru

UIUC & NCSA

Joint Results

Signal Analysis for Modeling the Normal and Faulty Behavior of Large-scale HPC Systems

^signals.pdf

 

16:15

Thomas Ropars

EPFL

Joint Results

On Distributed Recovery for Send-Deterministic-Aware MPI Applications

^send_determinism.pdf

 

16:45

Leonardo Bautista Gomez

Titech

Joint Results

Fast checkpoint restart for sustained petascale computing: Opportunities and directions.

^jlpc-ws6.pdf

 

17:15

Olivier Gluck

INRIA

Joint Results

Reducing energy consumption of fault tolerance algorithms

^OlivierGluck.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

18:30

Dinner at SilverCreek

 

 

Buses will depart from the Hampton Inn at 6:30 PM
402 North Race Street  Urbana, IL 61801, (217) 328-3402

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 2

Tuesday Nov. 22th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System Software cont.
Chair: Torsten Hoefler

08:30

Michele Buttler and Bill Kramer

NCSA

Background

Storage system issues for sustained petascale systems

^INRINA Nov 2011.ppt

 

09:00

Gabriel Antoniu & Matthieu Dorrier

INRIA

Joint Results

Update on Damaris: How CM1 Scales Linearly up to (Almost) 10K Cores And What Comes Next

^2011-11-22-JLPCworkshop-Antoniu-Dorier.pdf

Numerical Library
Chair: Jean Roman

09:30

Bill Gropp

UIUC

Joint Results

Introduction of the activity in Numerical Algorithms and Libraries

^NA-Summary-Gropp.pptx

 

09:40

Luc Giraud

INRIA

Joint Results

Towards robust numerical linear solvers for large scale simulation

Robust-numerical-linear-solvers.pdf\

 

10:15

Break

 

 

 

 

 

10:45

Laura Grigori

INRIA

Joint Early Results

Hybrid scheduling and communication avoiding for CALU

^HybridSchedCANov11.pdf

 

11:20

Sébastien Fourestier, Harshitha Menon

INRIA

Joint Early Results

Latest improvements to Scotch and ongoing collaborations

^fourestier_menon_Latest_improvements_to_SCOTCH_and ongoing_collaborations.pdf

 

11:55

Yves Robert

INRIA

Background

Linear algebra kernels on petascale/exascale platforms: scheduling issues

^YvesRobert.pdf.gz

 

12:30

Lunch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Numerical Lib. Cont.
Chair: Bill Gropp

14:00

Marc Baboulin

INRIA

Joint Early Results

A parallel tiled solver for dense symmetric indefinite systems on multicore architectures

^baboulin.pdf

 

14:30

Daisuke Takahashi & Alex Yee

U. Tsukuba

Joint Results

A Scalable Parallel Algorithm for 3-D FFT

^takahashi.pdf

Programming environments
Chair: Rajeev Thakur

15:00

Sanjay Kale

UIUC

Joint Early Results

Some progress highlights for Charm++

^inriaWorkshopSummaryAndTalk.pptx

 

15:30

Julien Bigot / Christian Perez

INRIA

Joint Early Results

Modularizing an FFT library with Charm++ & HLCM: combining performance and portability

^jbigot-Charm_HLCM.odp

 

16:00

Break

 

 

 

 

 

16:30

Alexandre Duchateau

UIUC

Joint Early Results

Generation and Tuning of parallel solutions for linear algebra equations

^Duchateau_Jointlab_November_2011.pdf

 

17:00

Laercio Pilla, Jean François Mehaud

INRIA

Joint Early Results

Topology-Aware Load Balancing for Parallel Applications on Multi-Core
Systems and Beyond

^topology-aware_lb_pilla.pdf

 

17:30

Emmanuel Jeannot

INRIA

Joint Early Results

Process placement on multicore. Load balancing in Charm++ and comparison of TreeMatch with graph partitioners

^Opening-6th-Workhsop.ppt

 

18:00

Franck Cappello & Marc snir

INRIA &UIUC & ANL

 

Preparation of the working groups

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19:00

Dinner at NCSA Lobby

 

 

Viz demo and Petascale Facility tour.
Appetizer 6PM, Diner 6:30-7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

Workshop Day 3

Wednesday June 23th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8:50

Franck Cappello & Marc snir

Auditorium

 

Indications for working groups
Q&A about collaboration implementation

 

Working groups

9:00- 10:30

Bill Gropp

NCSA 1030

 

Numerical libraries (Laura Grigori, Yves Robert, Sebastien Lefourestier + Paul Hovland + Wen-Mei Hwu, Marc Baboulin, Alexandre Duchateau, Daisuke Takahashi, Alex Yee + Torsten Hoefler, etc....)

 

 

9:00 - 10:30

Marc Snir

NCSA 1040

 

I/O (Bill Kramer + Gabriel Antoniu + Matthieu Dorrier + Michele Buttler + Brett Bode + Rajeev Thakur + Rob Ross + Pavan Balaji + Franck Cappello, Olivier Gluck...)

 

 

10:30

Break

 

 

 

 

 

11:00 - 12:30

Sanjay Kale

NCSA 1030

 

Programming models (Jean Francois Mehaut, Sebastien Fourestier, Chrsitian Perez, Emmanuel Jeannot, Pavan Balaji + Wen-Mei Hwu, Torsten Hoefler, ...)

 

 

11:00 - 12:30

Franck Cappello

NCSA 1040

 

Resilience: resilient algorithms (Bill Gropp, Yves Robert, Laura Grigori+ Marc Baboulin, ...)
and resilient systems (Bill Kramer, Marc Snir, Ana Gainaru, Leonardo Bautista,
Yves Robert + Rajeev Thakur + Thomas Ropars, Esteban Meneses, Olivier Gluck...)

 

 

12:30

Adjourn

 

 

 

 

 

13:00

Lunch

 

 

 

 

 

 

 

14:30 - 18:00

 

 

 

Informal working groups

 

 

19:00

Dinner at Ribeye

 

 

Buses will depart from the Hampton Inn at 6:45 PM
1701 S. Neil St,

 

...