...
Main Topics | Schedule | Speaker | Affiliation | Type of presentation | Title (tentative) | Download |
| Sunday June 8th |
|
|
|
|
|
Dinner Before the Workshop | 7:30 PM | Only people registered for the dinner (included) |
|
| Mercure Hotel |
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 1 | Monday June 9th |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| TITLES ARE TEMPORARY (except if in bold font) |
|
Registration | 08:00 | At Inria Sophia Antipolis |
|
|
|
|
Welcome and Introduction Amphitheatre | 08:30 | Franck Cappello + Marc Snir + Yves Robert + Bill Kramer + Jesus Labarta | INRIA&UIUC&ANL&BSC | Background | Welcome, Workshop objectives and organization | |
Plenary Amphitheatre Chair: Franck Cappello | 09:00 | Jesus Labarta | BSC | Background | Presentation of BSC activities |
|
Mini Workshop Math app. Room 1 | ||||||
Chair: Paul Hovland | 09:30 | Bill Gropp | UIUC | |||
10:00 | Jed Brown | ANL | ||||
| 10:30 | Break |
|
|
|
|
11:00 | Ian Masliah | Inria |
|
| ||
11:30 | Luke Olson | UIUC | ||||
12:00 | Lunch | |||||
Chair: Bill Gropp | 13:30 | Vincent Baudoui | Inria |
|
|
|
| 14:00 | Paul Hovland | ANL |
|
|
|
14:30 | Stephane Lanteri | Inria | C2S@Exa: a multi-disciplinary initiative for high performance computing in computational sciences | |||
Mini Workshop I/O Room 1 | ||||||
Chair: Rob Ross | 15:00 | Wolfgang Frings | JSC | |||
15:30 | Break | |||||
16:00 | Jonathan Jenkins | ANL |
|
|
| |
16:30 | Matthieu Dorier | Inria | Omnisc'IO: A Grammar-Based Approach to Spatial and Temporal I/O Patterns Prediction | |||
17:00 | Adjourn | |||||
18:30 | Bus for dinner (dinner included) | |||||
Mini Workshop Runtime Room 2 |
|
|
|
|
|
|
Chair: Sanjay Kale | 9:30 | Pavan Balaji | ANL | |||
10:00 | Augustin Degomme | Inria | Status Report on the Simulation of MPI Applications with SMPI/SimGrid | |||
| 10:30 | Break |
|
|
|
|
| 11:00 | Ronak Buch | UIUC |
| ||
| 11:30 | Victor Lopez | BSC |
|
|
|
12:00 | Lunch | |||||
Chair: Jesus Labarta | 13:30 | Xin Zhao | ANL | |||
14:00 | Brice Videau | Inria | ||||
14:30 | Pieter Bellens | BSC | ||||
15:00 | Martin Quinson | Inria | ||||
15:30 | Break | |||||
Chair: Martin Quison | 16:00 | Florentino Sainz | BSC | |||
16:30 | Jean-François Mehaud | Inria | ||||
17:00 | Adjourn | |||||
18:30 | Bus for dinner (dinner included) | |||||
Workshop Day 2 | Tuesday June 10th | |||||
Formal opening Amphitheatre Chair: Bill Kramer | 08:30 | Marc Snir + Franck Cappello | INRIA&UIUC&ANL | Background | ||
| 08:40 | TBD | Inria | Background | Inria updates and vision of the collaboration | TBD |
| 08:50 | Marc Snir | ANL | Background | ANL updates vision of the collaboration | TBD |
Plenary Amphitheatre | 09:00 | Wolfgan Frings | JSC | Background | JSC activities in HPC | TBD |
Mini Workshop I/O Room 1 | ||||||
Chair: Gabriel Antoniu | 09:30 | Rob Ross | ANL |
|
|
|
| 10:00 | Guillaume Aupy | Inria |
| Scheduling periodic Scheduling the I/O of HPC applications under I/O congestion | |
10:30 | Break | |||||
11:00 | Lokman Rahmani | Inria | ||||
| 11:30 | Hongyang Sun | Inria |
|
|
|
| 12:00 | Lunch |
|
|
|
|
Mini Workshop Runtime | ||||||
Chair: Jean François Mehaud | 09:30 | Sanjay Kale | UIUC | |||
10:00 | Francois Tessier | Inria | ||||
10:30 | Break | Inria | ||||
11:00 | Arnaud Legrand | Inria | Modeling and Simulation of a Dynamic Task-Based Runtime System for Heterogeneous Multi-Core Architectures | |||
11:30 | Grigori Fursin | |||||
12:00 | Lunch | |||||
Formal encouragments Amphitheatre Chair: Franck Cappello | 13:45 | Ed Seidel | UIUC | Background | NCSA updates and vision of the collaboration | |
Plenary Amphitheatre Chair: Wolfgan Frings | 14:00 | Yves Robert | Inria | |||
14:30 | Marc Snir | ANL | ||||
15:00 | Break | |||||
Mini Workshop Resilience | ||||||
Chair: Franck Cappello | 15:30 | Luc Jaulmes | BSC | |||
16:00 | Ana Gainaru | UIUC | ||||
16:30 | Tatiana Martsinkevich | Inria | ||||
17:00 | Adjourn | |||||
Mini Workshop Cloud & Cyber-infrastructure Room 2 | ||||||
Chair: Kate Keahey | 15:30 | Justin Wozniak | ANL | |||
16:00 | Shaowen Wang | UIUC | CyberGIS @ Scale | |||
16:30 | Christine Morin | Inria | ||||
17:00 | Adjourn | |||||
| 18:30 | Bus for Dinner (dinner included) |
|
|
|
|
Workshop Day 3 | Wednesday June 11th |
|
|
|
|
|
Plenary Amphitheatre Chair: Jesus Labarta | 8:30 | Bill Kramer | NCSA |
|
|
|
Mini Workshop Resilience | ||||||
Chair: Yves Robert | 9:00 | Leonardo Bautista Gomez | ANL | |||
9:30 | Slim Bougera | Inria | ||||
10:00 | Break | |||||
10:30 | Sheng Di | ANL | ||||
11:00 | Franck Cappello | ANL | Five open questions on Resilience for the Exascale era | |||
Plenary Amphitheatre | 11:30 | Closing | ||||
12:00 | Lunch (included) | |||||
Mini Workshop Cloud & Cyber-infrastructure | ||||||
Chair: Christine Morin | 09:00 | Kate Keahey | ANL | |||
09:30 | Radu Tudoran | Inria | ||||
10:00 | Break | |||||
10:30 | Sri Hari Krishna Narayanan | ANL | ||||
11:00 | Timothy Armstrong | ANL | ||||
Plenary Amphitheatre | 11:30 | Closing | ||||
12:00 | Lunch (included) |
...