Main Topics | Schedule | Speakers | Types of presentation | Titles (tentative) |
|
|
|
|
|
Workshop Day 1 (Auditorium) | Monday Nov. 22cd |
|
| |
Welcome and Introduction | 08:30 | Franck Cappello, INRIA & UIUC, France and Thom dunning, NCSA, USA | Background | Workshop details |
Post PetaScale and Exascale Systems | 08:45 | Mitsuhisa Sato, U. Tsukuba, Japan | Trends in HPC | Next Gen and Exascale initiative in Japan |
| 09:15 | Marc Snir, UIUC, USA | Trends in HPC | |
| 09:45 | Wen Mei Wu, UIUC, USA | Trends in HPC | Exascale and Accelerators |
| 10:15 | Arun Rodrigues, Sandia, USA | Trends in HPC | X-Caliber (DARPA UHPC) |
| 10:45 | Break |
|
|
Post Petascale Applications and System Software | 11:15 | Pete Beckman, ANL, USA | Trends in HPC | Exascale Sofware Center |
| 11:45 | Michael Norman, SDSC, USA | Trends in HPC | ENZO |
| 12:15 | Eric Bohm, UIUC, USA | Trends in HPC | NAMD |
| 12:30 | Lunch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BLUE WATERS | 14:00 | Bill Kramer, NCSA, USA | Overview | Update on Blue Waters |
Collaborations on System Software | 14:30 | Ana Gainaru, NCSA, USA | Early Results | A Framework for System Event Analysis |
| 15:00 | Thomas Ropars, INRIA, France | Results | Uncoordinated checkpointing without domino effect for send-deterministic applications |
| 15:30 | Esteban Menese, UIUC, USA | Early Results | Clustering Message Passing Applications to Enhance Fault Tolerance Protocols |
| 16:00 | Break |
|
|
Collaborations on System Software | 16:30 | Leonardo Bautista, Titech, Japan | Results/International collaboration with Japan | Transparent low-overhead checkpoint for GPU-accelerated clusters |
| 17:00 | Gabriel Antoniu, INRIA/IRISA, France | Results | Concurrency-optimized I/O for visualizing HPC simulations: An Approach Using Dedicated I/O cores |
| 17:30 | Mathias Jacquelin, INRIA/ENS Lyon | Results | Vertical vs Horizontal parity for tape archives |
| 18:00 | Olivier Richard, INRIA/U. Grenoble, France | Early Results | I/O aware Resource Management Software |
| 18:30 | Torsten Hoefler, NCSA, USA | Potential collaboration | TBA |
|
|
|
|
|
Workshop Day 2 (Auditorium) | Tuesday Nov. 23rd |
|
|
|
|
|
|
|
|
Collaborations on System Software | 08:30 | Frederic Viven, INRIA/ENS Lyon, France | Potential collaboration | |
Collaborations on Programming models | 09:00 | Thierry Gautier | Early Results | TBA |
| 09:30 | Jean François Méhaut, INRIA/U. Grenoble, France | Early Results | TBA |
| 10:00 | Emmanuel Jeannot, INRIA/U. Bordeaux, France | Early Results | TBA |
| 10:30 | Break |
|
|
| 11:00 | Raymon Namyst, INRIA/U. Bordeaux, France | Early Results | TBA |
| 11:30 | Brian Amedo, INRIA/U. Nice, France | Potential collaboration | TBA |
| 12:00 | Christian Perez, INRIA/ENS Lyon, France | Early Results | |
| 12:30 | Lunch |
|
|
Collaborations on Numerical Algorithms and Libraries | 14:00 | Bill Gropp, UIUC, USA | Early Results | TBA |
| 14:30 | Simplice Donfac, INRIA/U. Paris Sud, France | Early Results | TBA |
| 15:00 | Desiré Nuentsa, INRIA/IRISA, France | Early Results | Parallel Implementation of deflated GMRES in the PETSc package |
| 15:30 | Sebastien Fourestier, INRIA/U. Bordeaux, France | Early Results | TBA |
| 16:00 | Break |
|
|
| 16:30 | Marc Baboulin, INRIA, U. Paris Sud, France | Early Results | Accelerating linear algebra computations with hybrid GPU-multicore systems |
| 17:00 | Daisuke Takahashi, U. Tsukuba, Japan | Results/International collaboration with Japan | |
| 17:30 | Alex Yee, UIUC, USA | Early Results | A Single-Transpose implementation of the Distributed out-of-order 3D-FFT |
| 17:50 | Jeongnim Kim, NCSA, USA | Early Results | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Workshop Day 3 (Auditorium) | Wednesday Nov 24th |
|
|
|
|
|
|
|
|
Break out sessions introduction | 8:30 | Cappello, Snir | Overview | Objectives of Break-out, expected results |
Topics |
| Participants | Other NCSA participants |
|
Break out session 1 | 9:00-10:30 |
|
|
|
Routing, topology mapping, scheduling, perf. modeling |
| Snir, Hoefler, Vivien, Jeannot, Kale |
| Room |
3D-FFT |
| Cappello, Takahashi, Yee, Jeongnim |
| Room |
Libraries |
| Gropp, Baboulin, Désiré, Simplice, Sébastien, Fourestier |
| Room |
|
|
|
|
|
| 10:15 | Break |
|
|
Break out session 2 | 10:30-12:00 |
|
|
|
Resilience |
| Kramer, Cappello, Gainaru, Ropars, Menese, Beautista, |
| Room |
Programing models / GPU |
| Kale, Méhaut, Namyst, Wu, Amedo, Perez, Hoefler, Jeannot |
| Room |
I/O |
| Snir, Viven, Jaquelin, Antoniu, Richard |
|
|
Break out session report | 12:00 | Speakers: Snir, Cappello, Gropp, Kramer, Kale |
| Auditorium |
Closing | 12:30 | Cappello, Snir |
| Auditorium |
| 13:00 | Lunch |
|
|
...